Percona – wydajniejsza strona MySQL
Niejednokrotnie zdarza się, że wąskim gardłem całego serwisu jest baza danych. W ostatnim czasie, do najpopularniejszych silników, możemy zaliczyć MySQL, który jest nieustannie rozwijany. Typowa konfiguracja, pozwalająca przetrwać godziny szczytu, zazwyczaj oparta jest o InnoDB. Przy większych serwisach, gdzie kluczową rolę odgrywają dynamiczne treści, stosuje się sztuczki polegające na cache’owaniu zapytań, dodawania replikacji i load balancingu między serwerami.
Co jednak, jeśli ograniczają nas koszty i nie możemy pozwolić sobie na np. 5 serwerowy klaster? Z pomocą przychodzi dosyć ciekawe rozwiązanie – Percona.Tym czym NGINX jest dla Apache, tym samym Percona jest dla tradycyjnego MySQLa. Jej konfiguracja jest niezwykle prosta, zwłaszcza jeśli pracujemy na Debianie. Podążając za http://www.percona.com/doc/percona-server/5.5/installation/apt_repo.html dodajemy jako root klucze gpg:
gpg –keyserver hkp://keys.gnupg.net –recv-keys 1C4CBDCDCD2EFD2A
gpg -a –export CD2EFD2A | sudo apt-key add –
a następnie w /etc/apt/sources.list dodajemy repozytoria:
deb http://repo.percona.com/apt wheezy main
deb-src http://repo.percona.com/apt wheezy main
Aktualizujemy listę dostępnych pakietów:
apt-get update
i instalujemy percona server:
apt-get install percona-server-server-5.5 percona-server-client-5.5
Możemy śmiało wykorzystać do zarządzania serwerem phpMyAdmin. Dociekliwych odsyłam do artykułu zawierającego benchmarki wydajności http://www.percona.com/software/percona-server/benchmarks.
Dodaj komentarz